Fransız yapımcı iyi dinleyicimmiş!

Aslında sadık bir dinleyicisi kitlesi var ama çoğunluk onu Fransız filmi sayesinde tanıdı. "Meyhaneci" türküsü "La femme du Vème" (Gizemli Kadın) filminde kullanılınca adı günlerce manşetlerden inmedi. Aynur Haşhaş'la müziğini ve filmdeki bu sürprizi konuştuk.

Ben yıllardır buradayım siz beni bir Fransız filmi sayesinde tanıdınız" diyor musunuz?

Tabi canım... Biraz geç oldu...

Film ekibi sizden nasıl haberdar olmuş?

Nantes şehrinde bir kilisede tasavvuf konseri vermiştim. Film yapımcısı beni o konserde dinlemişti.

Fransa'daki ilk konseriniz miydi?

Hayır daha öncede Türk dernekleri için konser veriyordum. Bir konserde de İlyas Salman’la sahneye çıkmış, opera sahnesinde türkü söylemiştim. O gün benden kilisede konser vermemi istediler.

Peki yapımcı “Meyhaneci” türkünüzü filminde kullanmaya nasıl karar vermiş?

Filmin yapımcısı iyi bir dinleyicimmiş meğer. Beni konserde dinledikten sonra internetten benim hakkımda araştırma yapmış bana “Sizin sesinizi yapımcılığımı üstlendiğim filmde kullanmak istiyorum” dedi ve "Meyhaneci" türküsünü kullandı. Tabi bunun için senaryoya sekiz saatlik bir ek yapıldı

Nasıl bir ek?

Ethan Hawke, sevgilisiyle kavga ediyor ve sonra bir Türk kafesine giriyor. İçeri girdiği an "Meyhaneci" türküsü başlıyor iki buçuk dakika boyunca türküyü söylüyorum.

Büyük çoğunluk isminizi bilmiyordu yüzden böyle bir haber çıkınca şaşıran çok oldu…

Aslında benim kemik bir dinleyici kitlem var onların bir kısmı, bu haberlerden sonra "bizim istediğiniz bir yerlere gelmendi işte oldu" dediler. Diğerleri ise birden adımın duyulmasından rahatsız oldu. Ben kimseye sesimi vermem.

Avrupa’da konserler verdiğinizi söylediniz sizce Avrupalı dinleyici, bizden bir adım önde mi?

Avrupa'da da Türkiye'de de sanata saygı var o yüzden küçümsemek lazım. "Meyhaneci" türküsünün youtube’daki dinlenme rekorunu bu halkla kırmışız. Ben o anlamda halkımızın sağduyusuna güveniyorum.

Arif Sağ ile de çalışmışsınız, o çalışmalardan yanınıza kar kalan ne oldu?

O ve Oğuz Abadan ile stüdyo çalışmalarımızda şan tekniği ve stüdyo konusunda önemli bilgiler edindim.

Gerçekten baskın bir ses tonunuz var başka müzik türlerinde yer almak ister misiniz ?

Tabi ki isterim...

Türkü Söyleyebilmem İçin Toprağı Bilmem Lazım

Anadolu’yu karış karış dolaşmışsınız, mektepli bir türkücü olmanıza rağmen neden böyle diyar diyar gezdiniz?

Çünkü benim türkü söyleyebilmem için toprağı bilmem lazım. Dalın kıpırdayışını, çiçeğin açmasını, dağda sızan suyu bile bilmem gerek.

Sahnede Deliririm

Dinleyicilerim benim her halime alışık. Ben bazen sahnede çok hareketli olurum, deliririm! Hep isterim ki artsın, eksilmesin. Taşsın dökülmesin. Neyseki böyle devam ediyor.